Kredi Kartında Dibini Sıyır Ama Nakit Avans İsteme

Kredi Kartı Nakit Avans Faizi Yükseldi, Dibini Sıyrımak Zorlaştı

Merkez Bankası (TCMB), politika faizini artırdığı bir dönemde kredi kartı faiz oranlarını sabit tutarken, nakit avans kapısını kapatarak kredi ile döviz ve altın alınmasını engellemeyi amaçlıyor.

Nakit Avans Faiz Oranı Yüzde 5’e Çıktı

TCMB, kredi kartından nakit avans aylık akdî faiz oranını vergi hariç yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseltti. Ek hesap olarak bilinen kredili mevduat hesabı (KMH) aylık faiz oranı da yüzde 5’e çıkarıldı. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) tevkifatı dahil edildiğinde nakit avansın aylık faiz oranı yüzde 6,50’ye çıktı.

Yıllık Maliyet Yüzde 110’u Bulacak

Yıllık resmî enflasyonun yüzde 70’e tırmandığı bir dönemde kredi kartı ile taksitli alışverişin hâlâ cazip olduğu belirtiliyor.

Kredi Kartı Harcamalarında Faiz Sabit

Kredi kartı harcamalarında aylık akdî faiz ise yüzde 4,22’de sabit kaldı. Asgarî tutar yatırılmadığında ödenen temerrüt faizi ise, vergiler dahil yüzde 5,50.

Hedefler Değiştirildi

TCMB’nin Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası’nın bankalara gönderdiği uygulama talimatı ile gerçek ve tüzel kişiler için uygulanan TL payı hedeflerini de değiştirdi.

Sonuç

Kredi kartı ile nakit avans çekmek artık daha pahalı olacak. Bu durum, kredi ile döviz ve altın alımını caydırmak için bir önlem olarak yorumlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x